hgs  eokul   lgs   kyk  
  21.06.2024  

Maliki Biden'a Silah Sözünü Hatırlattı

ABD, El Kaide ile mücadelesinde Irak'a yardım sağlama taahhüdünü yineledi. Ancak ABD Kongresi, Maliki'ye silah verilmesine sıcak bakmıyor.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Washington'da ABD Başkan yardımcısı Joe Biden'le bir araya geldi.
Yaklaşık 2 saat süren görüşme sonrasında Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Maliki ile "dostça" ve "yapıcı" bir görüşme yapıldığı belirtildi.
Beyaz Saray açıklamasında, ABD Başkan yardımcısı Joe Biden'ın,, El Kaide ile mücadelelerinde Iraklılara donanım ve istihbarat sağlama taahhüdünü yinelediği ifade edildi.
Ancak ABD Kongresi'nde Irak'a silah sağlanmasına karşı çıkan milletvekilleri bulunuyor.
Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin ülkesini iç savaşa sürükleyebileceği uyarısı yapan ABD'li vekiller, bu ülkeye silah yardımı yapılmamasını istiyor.
Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin yarın ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesi bekleniyor.
MALİKİ, HAGEL İLE BİR ARAYA GELDİ
Irak Başbakanı Nuri el Maliki, daha sonra ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ile görüştü. Maliki'nin heyetiyle katıldığı görüşmede, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey de yer aldı.
Pentagon Sözcüsü George Little, yaptığı açıklamada, bir saat süren görüşmede Hagel ve Maliki'nin, ABD ile Irak arasında savunma ve güvenlik alanındaki ilişkilere olan bağlılıklarını yinelediğini belirtti.
Little'in açıklamasına göre, Hagel ve Maliki görüşmede, Irak'taki siyasi ve güvenlik alanındaki durumu konuştu, bölgesel işbirliği faaliyetlerini gözden geçirdi ve bölgedeki zorluklar ışığında ABD-Irak stratejik işbirliğinin güçlendirilmesinin yollarını değerlendirdi.
Sözcü Little, Hagel'in görüşmede Irak'ın bölgesel istikrarın korunması yolunda sahip olduğu önemli role vurgu yaptığını, Irak Başbakanı Maliki'nin de Hagel ve Orgeneral Dempsey'ye, ABD askerlerinin 2003-2011 yıllarında Irak'taki fedakarlıklarından dolayı teşekkür ettiğini bildirdi.

01 Kasım 2013