hgs  eokul   lgs   kyk  
  21.06.2024  

Doğu Akdeniz'deki balistik "nesne"ler İsrail füzesi çıktı

Rusya, Doğu Akdeniz'e doğru ateşlenen iki balistik "nesne" tespit edildiğini açıkladı. Denize düşen "nesne"lerin, İsrail'in Akdeniz'de ABD ile birlikte test ettiği füzeler olduğu anlaşıldı.

RIA Novosti ajansının haberine göre, Rusya Savunma Bakanlığı, radarlarca tespit edilen "nesne"lerin Akdeniz'in orta bölgelerinden TSİ 09.16'da fırlatıldığını ve Rusya'nın güneyindeki Armavir kentindeki erken uyarı sistemince tespit edildiğini açıkladı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun, Batılı devletlerin Suriye'ye olası bir müdahale hazırlığında olduğu sırada yaşanan gelişme konusunda Devlet Başkanı Putin'i de bilgilendirdiği belirtildi.

OBAMA’YA MUHALEFETTEN BÜYÜK DESTEK

"İSRAİL FÜZE TEST ETTİ"
Esrarengiz "nesne"lerin sırrı İsrail Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklama ile çözüldü. Bakanlık açıklamasında, Rusya'nın tespit ettiği "nesne"lerin İsrail ve ABD'nin Akdeniz'de denediği füzeler olduğu bildirildi.

Açıklamada, "İsrail Savunma Bakanlığı ve Amerikan Savunma Ajansı MDA bu sabah 09.15'te Ankor tipi bir radar füzesini başarıyla fırlattı" denildi. Bakanlık, "Deneme Akdeniz'den yapıldı ve İsrail'in orta bölgesindeki bir askeri üsten yönetildi" ifadesini kullandı.

Haaretz gazetesinin haberinde, İsrail'deki bir hava üssünden gerçekleştirilen tatbikatta, ABD tarafından finanse edilen İsrail anti-balistik füze sistemi "Arrow 3"ün denendiği belirtildi. Füzelerin, Akdeniz'deki bir savaş uçağından atıldığı tahmin ediliyor.

Pentagon Sözcüsü George Little ise, "Bu testin ABD'nin Suriye'nin kimyasal silah saldırısına vermeyi düşündüğü yanıtla hiçbir ilgisi yok" dedi.

İsrail Ordu Sözcüsü tarafından daha önce yapılan açıklamada, İsrail'in Doğu Akdeniz'de füze atıldığına dair bilgisi olmadığı ifade edilmişti.

"HEP YAPILIYOR AMA..."
Arrow'un tasarımcısı Uzi Rabin, söz konusu füze sistemi çerçevesinde gerçekleştirilen testlerin uzun süredir yapıldığını ve genellikle de fark edilmeden tamamlandığını söyledi.

Reuters'a konuşan Rabin, "Bugünü farklı kılan ise Suriye yüzünden artan gerilim ve Rusya'nın sıra dışı teyakkuz durumu" dedi.

RUSYA UFUK ÖTESİ RADARLARIYLA TAKİPTE

DENİZE DÜŞTÜ
Şam'daki kaynakların RIA'ya verdiği bilgiye göre balistik sonradan füze olduğu anlaşılan "nesne"ler denize düştü.

Dünyayı heyecanlandıran haberin ardından Rusya'nın Şam Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, kentte herhangi bir füze saldırısı ya da patlama belirtisi olmadığı bildirilmişti.

Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen Lübnan televizyonu El Manar'a konuşan bir Suriyeli güvenlik kaynağı da Suriye radarlarının, ülke topraklarına düşen herhangi bir füze tespit etmediğini söylemişti.

ABD: BİZ GÖNDERMEDİK
Doğu Akdeniz'deki balistik "nesne" haberi, Rusya Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkilinin, Akdeniz'de Suriye yakınlarına savaş gemilerini gönderen ABD'yi eleştirmesinin ardından geldi.

CBS News'a konuşan ABD'li bir yetkili Amerikan uçak ya da gemilerinden Akdeniz'de füze atılmadığını söylemişti.

3 Eylül 2013