hgs  eokul   lgs   kyk  
  21.06.2024  

Güneş enerjisiyle çalışan en büyük gemi

Güneş enerjisiyle çalışan dünyanın en büyük gemisi olarak bilinen ''Planet Solar'' Atlantik'te yaşadığı 5 aylık zorlu maceranın ardından başkent Paris'in Seine nehrine demirledi.

Yaklaşık 35 metre uzunluğunda, 23 metre genişliğindeki gemi, başkentlilerin yoğun ilgisiyle karşılaşiyor. Geminin yüzeyinde, 542 mekrekare genişliğinde güneş panelleri bulunuyor. Geminin kaptanı Gerard Aboville, 1980 yılında Atlantik'i tek başına kürekle geçirerek önemli bir başarıya imza atmıştı.

''Planet Solar'' isimli gemi, 2012 yılınde dünya turu yaparak hem çevre dostlarının hemde denizseverlerin dikkatini çekmişti. Sadece güneş enerjisiyle çalışan gemi, ABD'nin Miami kentinden denize açılmış ve Belçika'nın Obtende limanına kadar toplam 8 bin kilometke uzunluğundaki parkuru geçerek yine geçen yıl önemli bir başarıya imza atmıştı. Gemide mürettebat ile birlikte, güneş enerjini üreten panellerin ve akünün çalışmasını inceleyen bilim adamları bulunuyor. Güneş enerjisiyle enerji toplayan akülerin tam dolmasıyla birlikte, gemi güneş olmadan aralıksız 62 saat yol kat edebiliyor. Geminin kaptanları, yolculuk sırasanda yakıtsız kalmamak için, hava durumuna göre, izleyecekleri parkuru sık sık değiştirmek zorunda kalıyor.

12 Eylül 2013 11:30