hgs  eokul   lgs   kyk  
  20.06.2024  

Göktürk Uydusunun Kaderi Ne Olacak?

Seçimlerde Başbakan Erdogan’ın 2023 hedeflerinden birisi de ilk yerli uydumuz ’’Göktürk -2’’ hakkındaydı. Göktürk projesini yakından takip eden biri olarak bu projenin bir an önce bitip yurtdışı bağımlılığımızdan kurtulmamız gerektiğine inanıyorum..

Bilenler bilir çuval hadisesinin asıl sebebi istihbarat bilgileri ve özel kuvvetlere ait kripto şifreleri idi. Türkiye yakın zamana kadar PKK ve diğer istihbarat bilgilerini başta İsrail ve ABD istihbarat uydu verilerinden temin ederek operasyona giriyordu.

İsrail aldığı bu bilgileri başka unsurlarla paylaşmaya veya Türkiye’ye istediğini verip istediğini sansürleyerek vermeye başlayınca Göktürk projesi ortaya çıktı. Aslında şu ana kadar uyuyan bir devi kendi ihtiraslarına kapılıp uyandırmıştı.

Her şerde bir hayır olduğu gibi şer görünen bu olay aslında Türkiye’miz için bir hayra vesile oldu.

Türkiyenin ilk yerli otomobili olan Devrim arabasının başına gelenleri inşallah Göktürk uydumuzun başına gelmez. Çünkü Türk insanı bu uyduyu yapacak potansiyele her zaman sahiptir. Aselsan ve TAİ mühendisleri daha yakında korunarak önceki intihar olayları olmadan bu işi yapacaktır inşallah.

Şu anda kendi istihbarat uydusu olan ülkeler Dünyanın her metrekaresini görebiliyorlar. Herkesin rahatlıkla izlediği ve kamuya açık olan Google Earth ise aldığı görüntülerin hepsini vermiyor başta İsrail.

İsrail lobisi Amerikan Kongresinin 1997’de kabul ettiği “Ulusal Savunma Kanunu”nda yer alan bir bölümde “İsrail ile ilgili detaylı uydu görüntüleri toplamak ve yayınlamak yasaktır” ifadesi ile Uyduların İsrail fotoğraflarını yasaklattı. Bu ifade Kyl-Bigaman maddesi olarak biliniyor. Google da bir Amerikan firması olduğu için Amerikan kanunlarına uygun olarak İsrail görüntülerini yayınlamıyor. ABD yönetimi, yabancı firmalarında “Ulusal Savunma Yetki Yasası”na uyması için baskı kuruyor. İsrail yönetimi de Türkiye’nin yeni uydusuyla, ABD’nin bu sınırlamasını aşacağına inanıyor. Aslında tek sebep bu. İsrail’in çöllerde yaptığı her türlü işleri Türkiye artık rahatlıkla görecek. Türkiye, 2013 yılında faaliyete geçecek olan Göktürk uydumuz ile, İsrail’in yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerini ücreti karşılığında isteyen ülkelere vereceğini açıkladı.

İSRAİL TÜRKİYE’Yİ İZLİYOR AMA KENDİSİ İZLENMEK İSTEMİYOR

İsrail, Türkiye’nin 2013 yılında yörüngeye oturtmayı planladığı Göktürk keşif ve gözetleme uydusunun kendi topraklarını da görüntüleyeceği endişesiyle projeyi Her anlamda engellemeye çalışıyor.Bu projeyi Genelkurmay istihbarat ile MİT yakında izliyor. Şu ana kadar Türksat uydularının tek kanatlarını kullanan bu kurumlarımız artık sadece GÖKTÜRK ile bilgi alacaklar.

Göktürk uydusuyla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri de havadan kendi istihbaratını sağlamak adına çok önemli bir avantaja sahip olacak. Göktürk uydu sistemi, Türkiye’nin ilk askeri amaçlı uydusu olacak. Sahip olduğu çok yüksek çözünürlüklü elektro-optik (E-O) kameralar sayesinde yerden 80 cm. yükseklikteki cisimlerin bile hareketleri adım adım takip edilebilecek. Hava sahası ya da karasuları kısıtlaması olmaksızın tüm dünyaya ’tepeden’ bakma imkanı verecek olan Göktürk uydusu, Türkiye’de, TUSAŞ-TÜRK Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş arazisinde yapılıyor.

TAI, ASELSAN ve TÜBİTAK’ın da desteklediği proje sonunda uzaydaki yerini alacak olan Göktürk’ün bazı özellikleri ise kısaca şöyle:

- Uydu üzerinde bulunacak elektro-optik kamera sistemi, 4-band renkli ve siyah-beyaz görüntü alma özelliğine sahip olacak

- Göktürk, güneş ışığından azami derecede faydalanabilmek amacıyla dairesel güneş uyumlu alçak yörüngede (650-700 km irtifada) konuşlandırılacak

- Nokta, stereo, şerit ve geniş alan modlarında görüntüleme kabiliyetlerine sahip olacak

Göktürk uydusunun, 2 metre ve üzerindeki objelerin yüksek çözünürlükte görüntülerini toplayabilecek olması, İsrail yönetiminde endişe yaratıyor. Göktürk Projesi’nin durdurulması için, uydunun üretimini yapan İtalya ve Fransa’da lobi faaliyetlerine başlaması bu projeye engellemeye de gücü yetmeyecek inşallah.

Göktürk istihbarat uydusu yerden 650-700 km yükseğe konuşlandırılacak. Uydudan gelecek görüntüler Ankara’da kurulacak olan yer istasyonuna aktarılacak. Projenin yer kesimini oluşturan sabit ve mobil istasyonları olacak. Ayrıca Göktürk Keşif Gözetleme Uydu Sistemi sayesinde, Türkiye’ye Uydu Montaj Entegrasyon ve Test Merkezi (UMET) kurulacak. Bu tesisler ve Türkiye’ye transfer edilecek teknoloji sayesinde uzay biliminde yerli sanayi için yeni bir dönem başlayacak. 2023 ’ten sonra Türkiye Uzaya daha farklı bakacak.

Proje kapsamında kurulacak yer istasyonunda;

″ Uydu komuta-kontrolü

″ Uydu görevlendirme ve görüntü indirme

″ Görüntü işleme

″ Görüntü isteklerinin planlanması, arşiv yönetimi ve görüntü dağıtımı fonksiyonlarının teşkil edilmesi bulunacak

Türkiye Uydu ihalesi yaparken resmi anlama’da kamuoyuna görüşünü şu şekilde yansıtmıştı. “Yıllardır İsrail kendi uydularıyla Türkiye’yi görüntülüyor. Uluslararası ilişkilerde mütekabiliyet esastır. Onlar Türk topraklarını gözetliyorsa, Türkiye’nin de aynı hakkı vardır”

Göktürk keşif ve gözetleme uydusu, özellikle Avrupa, Kafkaslar ve Ortadoğu’da askeri istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü alınmasını sağlayacak. Uydu, Türkiye’nin PKK’yla mücadelede elini güçlendirecek.

23 Haziran 2011 Netpanoeditörü Baki Günay