hgs  eokul   lgs   kyk  
  21.06.2024  

Türkiye ile İsrail'in Arasına Giren Kara Kedi

Mavi Marmara baskınıyla gerilen Türk-İsrail ilişkileri, Türkiye’nin ilk keşif gözetleme uydusu Göktürk’le doruğu çıktı...

Russian Today’de yer alan yorum habere göre İsrailli politikacılar ve ordu, ülke topraklarının yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını çekebilecek Göktürk uydusundan duydukları endişeyi gizlemiyor.

“BELİRLİ BÖLÜMLERİ BULANIK...”

“Şimdiye kadar sadece Amerikalılar çok yüksek çözünürlükte uydu görüntüleri alma yeteneğine sahipti ve Amerikan kanunları bu resimlerin paylaşımını yasaklıyor” ifadesinin yer aldığı haberde “Bu yasağın en önemli nedeni ise,Washington’unOrtadoğu’daki kilit birmüttefiki İsrail’in güvenlik kaygıları...Öyleki,Google Earth bile bugüne kadar İsrail’e sadece biraz yakınlaşabildi. Dünyanın dört köşesini sokak sokak görüntüleyen sistemle, Bar-Ilan Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Gerald Steinberg’in sözleriyle, ‘İsrail’in belirli bölümleri bulanık görünüyor.’ Bu bir gerçek” yorumu yapıldı. “Öte yandan, Türkiye’nin önümüzdeki 2 yıl içinde faaliyete sokmayı planladığı askeri uyduGöktürk bu resmi tamamen berrak hale getirebilir” denilen haberde şöyle denildi:

‘KRİZİN NEDENİ GÖRÜNTÜ PAYLAŞIMI’

“Ve bu gerçek İsrail gündeminden düşmüyor. Son rötuşları yapılan Göktürk uydusunun yüksek çözünürlüklü resim alma yeteneğine sahip olması ve Ankara-Tel Aviv arasında bu görüntülerin paylaşımını engelleyen herhangi bir anlaşma bulunmaması rahatsızlığın ana nedeni. ABD’nin önde gelen askeri dergilerinden Jane’in Defense Weekly’ye konuşan savunma analisti Muhammed Necib, ‘Türkiye’nin İsrail’in düşmanlarına doğrudan veya dolaylı olarak bazı görüntüleri satabileceği’ endişesi olduğunu kaydediyor. Özellikle Tel Aviv ve Ankara arasındaki gerginliklerin ardından bu ihtimalin daha fazla gündeme getirildiğini hatırlatanOrtadoğu siyaseti uzmanı İsrailli Nimrod Goren, son olarak Doğu Akdeniz’deyaşanan restleşmeyi de gündeme getiriyor.”

Amaç askeri istihbarat

Göktürk keşif ve gözetleme uydusu, özellikle Avrupa, Kafkaslar ve Ortadoğu’da askeri istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü alınmasını sağlayacak. Uydu, Türkiye’nin PKK’yla mücadelede elini güçlendirecek. 2 metre ve üzerindeki objelerin yüksek çözünürlükte görüntülerini toplayabilecek olan uydunun maliyetinin 270 milyon euro olması bekleniyor. Göktürk orman alanlarının kontrolü ve kaçak yapılaşmanın takibi gibi pek çok sivil faaliyet alanında da görüntü ihtiyacını karşılayacak.

Erdoğan eleştirmişti: 10 yıllardır bizi izliyorsunuz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Göktürk uydusuna şartlı parça satmak isteyen İsrail’i isim vermeden eleştirmişti. Türkiye’nin yerli uydusunu 2013 yılında uzaya göndereceğini belirterek bundan rahatsız olanların bulunduğuna dikkat çeken Başbakan, uydunun yapımında kullanılacak bazı parçaları İsrail’i gözetlememe şartıyla vermek isteyen İsrail’e “10 yıllardır sizler bizi izliyorsunuz. Ama şimdi Göktürk uydumuz 2013’te yerine çıkıyor. 2023 yılı hedeflerine sımsıkı sarılıp, var gücünüzle onları gerçekleştirmek için çabalayacak olan sizlersiniz” diye çıkışmıştı.

03 Ocak 2012